Co to jest osteoporoza i jak ją leczyć?

Co to jest osteoporoza i jak ją leczyć?

Co to jest osteoporoza i jak ją leczyć?

Z wiekiem można zaobserwować pogorszenie w zakresie funkcjonowania organizmu. Pewne rzeczy po prostu się zużywają. I tak, jak pogarsza się wzrok, spowalnia przemiana materii, skóra traci elastyczność, tak samo niszczą się stawy i kości. Co to jest osteoporoza, która prowadzi do tragicznych w skutkach wypadków i jak sobie z nią poradzić?

Co to jest osteoporoza?

Nie ma reguły, osteoporoza może przytrafić się każdemu, jednak częściej występuje u kobiet, szczególnie po 60. roku życia i okresie menopauzy. Polega na rozrzedzeniu się tkanki kostnej, a tym samym osłabieniu kości i zwiększeniu podatności na ich uszkodzenie. Przez wiele lat może dochodzić do zmian, które nie dają żadnych symptomów, po czym nagle dochodzi do złamania i okazuje się, jaki jest faktyczny stan kości. Dlatego, gdy zastanawiasz się, co to jest osteoporoza i czy może dotknęła także ciebie, skonsultuj się z lekarzem. Najczęściej złamaniu ulegają kręgi odcinka piersiowo-lędźwiowego, szyjka kości udowej, żebra, kości promieniowe w pobliżu nadgarstków.

Objawy osteoporozy

Niektóre złamania mogą przebiegać bezobjawowo, nie powodując nawet bólu. Inne wywołają co prawda dyskomfort przy siedzeniu lub staniu, jednak wciąż można się nie domyślić niczego. Dopiero ostry, niespodziewany ból, nawet przy najmniejszym wysiłku, wskazuje, że coś jest nie tak. Aby móc trafnie zdiagnozować pierwsze symptomy, konieczna jest wiedza o tym, co to jest osteoporoza i jak może przebiegać. Gdy odczuwasz ból przy kaszleniu i kichaniu, a ruch kręgosłupa jest mocno ograniczony, towarzyszy temu brak apetytu i uczucie pełnego brzucha, z pewnością diagnoza lekarska wykaże osteoporozę.

Wdowi garb

Osoby cierpiące na osteoporozę często, w wyniku wielu złamań przednich części kręgów, mają zdeformowaną klatkę piersiową. Garbią się, plecy mają zaokrąglone, a kolejne uszkodzenia zmniejszają wzrost i doprowadzają do sytuacji, w której żebra stykają się biodrami. Gdy dzieje się coś takiego, nie trzeba już pytać, czy i co to jest osteoporoza, a raczej jak pomóc takiej osobie w codziennym funkcjonowaniu? Szczególnie, że ból może być nie do zniesienia, przyjmowanie pokarmów i ich wydalanie będzie znacznie utrudnione. Chory narażony jest na zapalenie płuc. Postępująca choroba łamie coraz więcej kości, co może prowadzić do śmierci. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie i zapobieganie rozwojowi schorzenia.

Jak zapobiegać?

Aby nie dotrzeć do takiego stadium konieczne jest przyjmowanie witamin i mikroelementów. Spożywanie wartościowych pokarmów oraz wsparcie pod postacią naturalnych suplementów może uchronić Cię przed tym wszystkim. Wapń, witamina B2, kolagen, to tylko niektóre z niezbędnych do życia składników. Przyjmując je regularnie unikniesz zastanawiania się, co to jest osteoporoza, a w zamian będziesz cieszyć się długim i zdrowym życiem.

Newsletter

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco
ze wszystkimi nowościami i promocjami!

Zapisując się na newsletter wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Over100 Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie przy ul. Hanasiewicza 19 – Administratora Danych Osobowych (dalej: Over100) w celach marketingowych, w szczególności na otrzymywanie od Over100 informacji handlowych w zakresie towarów i usług oferowanych przez Over100 oraz jej partnerów handlowych na podany przeze mnie adres email lub numer telefonu.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl